itthon Tudomány
Kategória:

Tudomány

Hirdetés

Egy nemzetközi tudóscsoport az amerikai „James Webb” távcső segítségével felfedezte a valaha megfigyelt legrégebbi fekete lyukat. Erről a tanulmányt vezető Cambridge-i Egyetem számolt be.

Megállapították, hogy a GN-z11 galaxisban található objektum a világegyetem keletkezésének idejéből származik. Feltételezések szerint a fekete lyuk 400 millió évvel az ősrobbanás után – több mint 13 milliárd évvel ezelőtt – keletkezett. Tömege több milliószorosa a Napénak.

A tanulmány vezető szerzője, Roberto Maiolino professzor „óriási előrelépésnek” nevezte a felfedezést. A tudósok szerint a felfedezés megváltoztatja a fekete lyukak kialakulásáról és fejlődéséről alkotott eddigi elképzeléseket. Különösen ennek a fekete lyuknak a mérete azt sugallja, hogy az ilyen objektumok ötször nagyobb sebességgel képesek anyagot elnyelni, mint amit eddig lehetségesnek gondoltak.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Az Egyesült Arab Emírségekben működő Mohamed bin Zayed Mesterséges Intelligencia Egyetem (MBZUAI) szakemberei kifejlesztettek egy olyan technológiát, amely képes pontosan lemásolni az emberi kézírást. Erről a Bloomberg számolt be.

A tudósok egy mesterséges intelligencián (AI) alapuló modellt hoztak létre, amely megtanulta utánozni valaki kézírását mindössze néhány bekezdésnyi írott anyag alapján. Az általuk kifejlesztett modell képes megtanulni az egymást követő adatok kontextusát és jelentését.

Az MBZUAI szerint technológiájuk meglehetősen pontosan képes egy adott személy kézírását utánozni, beleértve a legjelentősebb egyedi jellemzőket is. A tanulmány szerzője, Rao Muhammad Anwer szerint az új eszközben rejlő lehetőségek óriásiak – jól jöhet majd az orvosok kézírásának megfejtésében és a személyre szabott reklámok készítésében.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Az Apple mérnökei egyszerűsített felületet javasoltak az okostelefon víz alatti használatához. Erről az Appleinsider című kiadvány számolt be.

A média újságírói felhívták a figyelmet a szabadalomra, amelyet a vállalat 2021-ben nyújtott be, de csak három évvel később tették közzé. A dokumentum szerint az iPhone-tulajdonosok gyakran használják a készüléket vizes környezetben, ezért javasolták, hogy hozzanak létre egy speciális felületet a készülékhez.

A feltalálók szerint az új interfész a felhasználó vízzel való érintkezése előtt aktiválható – például vízi séta vagy speciális felszereléssel mélységbe merülés közben. Az iOS megjelenése megváltozik: a felület nagyobb kontrasztos gombokat, sima animációt kap, számos funkciót letiltanak. Tehát a főképernyőn marad a „Kamera”, a „Telefon” és más fontos alkalmazások és szolgáltatások.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Az amerikai földtani intézet szakemberei azt jósolják, hogy az Egyesült Államok területének csaknem 75 százalékán pusztító földrengések lehetnek. Erről az Earthquake Spectra című folyóiratban megjelent cikk számol be.

A kutatók az amerikai földtani intézet Nemzeti Szeizmikus Veszély Modelljének (NSHM) frissített változatát használták fel, hogy térképet készítsenek arról, hogy hol várhatóak erős földrengések a legnagyobb valószínűséggel. Mintegy 500 új törést azonosítottak, amelyek veszélyes szeizmikus tevékenységet indíthatnak el.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

A kanadai McGill Egyetem tudósai felfedezték a spondyloepiphysealis dysplasia nevű ritka genetikai csontrendszeri betegség okát. A vizsgálat eredményeit a Nature Communications című folyóiratban tették közzé.

A szakemberek kimutatták, hogy egy bizonyos MGP fehérjét kódoló gén hibája okozhatja a kötőszövetek szerkezetét érintő rendellenességet. Az MGP, amely az extracelluláris mátrix mineralizációjának gátlója, megtalálható az erekben és a porcokban, de hiányában Keitel-szindróma alakul ki, amelyben a lágy kötőszövetek meszesedni kezdenek.

Oldalak: 1 2

Hirdetés